Bieszczadzki wodospad

Jedną z ciekawostek przyrodniczych, którą będąc w Bieszczady noclegi z pewnością warto zobaczyć, jest wodospad na potoku o potocznej nazwie Hylaty, zwany również Szepit. W Bieszczadach mamy wiele niewielkich spadów wodnych, mnóstwo pięknych kaskad i progów, jednak wodospadów nie ma tu zbyt dużo, szczególnie tych wyższych.

Według oficjalnych danych wodospad ma osiem metrów wysokości, co jednak nie ima się z jego rzeczywistym stanem. Od 1998 roku wodospad ma status pomnika przyrody nieożywionej. Obecnie jest częścią Ścieżki Przyrodniczo – Historycznej „Hylaty”.

W Bieszczadach nie ma zbyt wiele wodospadów, więc Szepit jest ciekawą atrakcją, zwłaszcza że doskonale przystosowano go do celów turystycznych. Wybudowano schodki i mały taras widokowy, jest tablica informacyjna i ława do odpoczynku. Z tarasu cały wodospadzik jest świetnie widoczny, ale równie ciekawe widoki są powyżej. Potok Hylaty pełny jest kamieni i omszałych głazów, które wraz z wodospadem tworzą niezwykle malowniczą scenerię. Woda łagodnie opada po nich kilka metrów w dół. Powinno spodobać się tu każdemu – i małym i dużym turystom.