Bieszczadzkie wędrówki

Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie to region, w którym dzika przyroda trwale przeplata się z historią. Ich największymi skarbami jest karpacka puszcza z licznie występującymi dużymi roślinożercami i drapieżnikami, pokrywające bieszczadzkie szczyty połoniny i kraina dolin, gdzie stare cmentarze, ruiny cerkwi i zabudowań toną w zieleni łąk i sadów.

Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie należą do Beskidów Wschodnich, będących najbardziej na zachód wysuniętą częścią Karpat Wschodnich. Bieszczady leżą na południe od doliny Sanu i na wschód od doliny Osławy, pomiędzy przełęczami: Łupkowską i Użocką. Góry Sanocko-Turczańskie od południa graniczą z Bieszczadami. Od południowego zachodu ich granica biegnie Sanem, a od północy doliną Roztoki, Potoku Tyrawskiego i Wiaru.

Jest to obszar o charakterze górskim i podgórskim, słabo zaludniony. W strukturze gruntów dominują lasy, stanowiące około 70 proc. powierzchni. Łąki i pastwiska zajmują około 16 proc., a grunty orne zaledwie 5 proc. Pod względem geomorfologicznym tutejsze góry charakteryzują się rusztowym układem grzbietów biegnących równolegle do siebie z południowego wschodu na północny zachód, przedzielonych dolinami rzecznymi. Rzeki i potoki przecinają gdzieniegdzie pasma górskie w kierunku północnym, tworząc doliny przełomowe. W krajobrazie Bieszczadów widoczny jest charakterystyczny układ pięter roślinnych: piętro pogórza (do 500 m n.p.m.), piętro regla dolnego (do ok. 1150 m n.p.m.) i piętro połonin rozciągające się od górnej granicy lasu po najwyższe szczyty. W Górach Sanocko-Turczańskich występują dwa piętra: pogórza i regla dolnego. Do najciekawszych punktów widokowych należą bieszczadzkie szczyty: Tarnica, Połonina Caryńska i Wetlińska, Wielka Rawka, Jasło. Panoramy górskie doskonale widać z parkingu przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej w Lutowiskach czy z platformy widokowej przy serpentynach przecinających Góry Słonne. Bieszczadzkie jeziora warto zobaczyć z Kiczerki w Polańczyku czy szczytu kamieniołomu w Bóbrce.

Bieszczady domki to oferta dla wszystkich odwiedzających te piękne góry.

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.