Dzianisz

Dzianisz znajduje się na Pogórzu Spisko Gubałowskim, u północnych podnóży Palenicy Kościeliskiej. Pola uprawne i zabudowania rozłożone są w dolinie Dzianiskiego Potoku, jego ujściu do Czarnego Dunajca, oraz na zboczach wznoszących się po obydwu stronach doliny Dzianiskiego Potoku: Iwański Wierch, Gruszków Wierch (1030 m), Tominów Wierch (1019 m), Ostrysz (1023 m).

Noclegi w Dzainiszu znajdują się w spokojnym, malowniczym miejscu, który gwarantuje wypoczynek. Dzianisz noclegi do dyspozycji gości oddaje wiele miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 4-osobowych.

Jest to wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. W Dzianiszu znajduje się drewniany kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zbudowany w 1932 roku, ale zachowujący styl tradycyjnych kościołów podhalańskich oraz kamienna figura św. Barbary z 1772 roku.

 Noclegi Dzianisz  to bardzo spokojny, malowniczy zakątek, położony jest na łagodnych grzbietach po północnej stronie Pogórza Gubałowskiego wzdłuż potoku Dzianiskiego, zaledwie 11 km od Zakopanego. Bliskość do górskich szlaków turystycznych i rowerowych. Z góry Ostrysz rozciąga się piękny widok na Tatry, Czarny Dunajec, Kotlinę Nowotarską, a nawet na Słowację. Pieszo, rowerem, można również dostać się na Butorowy Wierch i Gubałówkę.

Z dzianiskiej góry Ostrysz rozciąga się widok na Tatry, Czarny Dunajec, Kotlinę Nowotarską, nawet na Słowację. Z tras biegowych na Mietłówce, która jest ramieniem Gubałówki sięgającym w stronę Witowa – wzrok sięga aż po Gorce. Pośród stylowych, góralskich chałup z początków wieku, tu i ówdzie ciemnieją smukłe sylwety drewnianych dzwonnic.
Dzianisz co prawda zachował swój rolniczy charakter, ale turysta zawsze znajdzie nocleg w domostwach.

Zalety turystyczne Dzianisza:

  • Dzainisz noclegi z wyżywieniem baza noclegowa obejmująca kilkanaście obiektów z oferująca wyżywienie
  • wyciągi narciarskie (w sąsiednich miejscowościach)
  • liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  • zabytki budownictwa ludowego
  • cisza i spokój

Odległości:

6,2 km – do granicy ze Słowacją (Chochołów – Sucha Hora)

10,7 – do centrum Zakopanego
10,5 km – do najbliższego wejścia na teren TPN (po stronie polskiej)