JASTRZĘBIA GÓRA

Jastrzębia Góra jest najbardziej wysuniętą na północ jednostką osadniczą Polski. Pierwszy dom zbudowano tam po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Do tego momentu teren obecnej miejscowości zajmowały pastwiska.

To właśnie z okresu międzywojennego pochodzi pierwsza wzmianka o noclegi Jastrzębiej Górze, której istnienie wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pierwszy dom zbudowano właśnie w tym okresie. Dawniej znajdowały się tu liczne pastwiska na których wypasano gęsi. Właśnie z tymi zwierzętami związana jest kaszubska nazwa miejscowości – Pilëce.

Grunty na których znajduje się obecnie znany kurort wykupiła tuż po zakończeniu I wojny światowej spółka zarządzana przez Osmołowskiego. Ziemie pochodziły od tutejszego właściciela ziemskiego Hanemanna i rolnika Dettlaffa. Obowiązujące do dziś granice działek i drogi wyznaczyła grupa geodetów. Nazwa miejscowości zaś pochodzi od znajdującej się w okolicach Chłapowa Góry Jastrzębskiej. Starsi mieszkańcy uważają, że nazwa wiąże się z jastrzębiami, które zamieszkują pobliskie nieużytki rolne.

Jastrzębia Góra noclegi stała się podówczas miejscem wakacyjnych spotkań elity pochodzącej z Warszawy. Wypoczywał tu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Rozwój miejscowości zapewniło wybudowanie drogi do Władysławowa.

Prawa wsi uzyskała w 1963 roku, natomiast 12 lat później przyłączono ją do Władysławowa. Jastrzębia Góra znana jest głównie z wysokiego i stromego klifu. Dawniej funkcjonowała tu nawet wieża wyciągowa o nazwie Światowid. To właśnie w Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięty punkt Polski, czyli Gwiazda Północy.


Możliwość komentowania jest wyłączona.