Myczków

Myczków to nieduża wieś letniskowa w województwie podkarpackim, leżąca w pobliżu Jeziora Solińskiego, w niewielkiej odległości od Polańczyka (1,5 km) i Soliny (11 km). Miejscowość zapewnia ciszę i spokój wsi bieszczadzkiej oraz bliskość popularnych kurortów. Najbliższa okolica oferuje liczne atrakcje, w tym jazdę konną, loty szybowcowe, wypożyczalnie quadów, paintball i parki linowe.

Przygoda Myczkowa z turystyką rozpoczęła się w latach 30. ubiegłego wieku, gdy jego właścicielem był Czesław Wawrosz. Dostrzegłszy walory zdrowotne i turystyczne miejscowości postanowił wybudować ośrodek wczasowy. „Dwór na Bercu” był pierwszym tego typu obiektem w Bieszczadach. Oprócz tego powstały korty tenisowe, zapora wodna na lokalnym potoku, staw kąpielowy i ścieżki rowerowe. Przy jednej z nich znajdowało się źródło wody mineralnej. Dwór został zniszczony w czasie II wojny światowej.

Wieś znana jest z tzw. kościółków, czyli znajdujących się obok siebie kościoła i dawnej cerkwi, które połączone są wspólnym ogrodzeniem i cmentarzem. Obie świątynie zostały ufundowanego w 1899 r. przez ówczesnego właściciela wsi, Jana Nepomucena Zatorskiego.