Już 27.03 – w Muzeum narodowym w Poznaniu – otwarta zostanie wystawa Nocny Poznań w Blasku Neonów. Na wystawie zaprezentowana zostanie historia poznańskich neonów, od najstarszych świetlnych napisów, przez pierwsze reklamy świetlne z początku XX wieku, neonowy boom lat 60. XX wieku, wielką neonizację miasta w połowie lat. 70. , aż po schyłek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił w latach 80. XX wieku.
W przestronnym holu muzeum rozbłyśnie kilka neonów, które udało się przywrócić do życia. Największym z nich jest neon baru Tempo, świecić będą również reklamy familijnej kolejki Maltanka, Rytosztuki, Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Pięknym, ocalonym od zniszczenia parę tygodni temu jest bicykl reklamujący sklep z rowerami na ulicy Głogowskiej. Będą też fragmenty dawnych neonów oraz te, ociemniałe, które zachowały jedynie swoją formę.
Program Edukacyjny
10.04. godz. 19.00 – Zanim na dobre rozbłysły neony. O iluminacji Poznania do końca lat 50. XX wieku – Magdalena Mrugalska – Banaszak
Przez wiele stuleci, gdy zapadał zmrok Poznań pogrążał się w ciemnościach. Otwarcie miejskiej gazowni (1856 rok), a później elektrowni (1904 rok) spowodowało, że na ulicach miasta rozbłysły latarnie. Nie tylko one rozświetlały miejską przestrzeń. Od początku XX wieku na dachach budynków zaczęto montować świetlne reklamy, a gmachy miejskie coraz częściej iluminowano.
12.04. godz. 11.30 – 13.30 WARSZTAT- BRAK I NADMIAR
niedzielny warsztat dla rodzin z dziećmi od (5 – 14 lat)
Światło i cień, obecność i nieobecność, tworzenie niematerialnego za pomocą materii – takimi tematami będą zajmować się uczestnicy warsztatu „Brak i nadmiar.” Podczas zajęć rodzice i dzieci doświadczą wyjątkowej współpracy, podczas której odwrócą się utarte role. Będą pracować zarówno z przestrzennymi, rzeźbiarskimi formami jak i bardziej niematerialnymi bytami, takimi jak światło i cień.
prowadzący: Karolina Janikowska i Zuzanna Bartczak
17.04. godz. 19.00 – O ogólnoświatowej i poznańskiej historii neonów – Marcin Grześkowiak
Marcin Grześkowiak, twórca neonowego fotobloga oraz fanpage Neony Poznania, przedstawi świat, w którym prąd płynący przez rurkę z gazem wywoływał zachwyt i uśmiechy na twarzach wszystkich. Będzie mowa o tym gdzie, jak i przez kogo były robione neony na świecie i w Poznaniu, które z nich najbardziej zapadły mieszkańcom i ich twórcom w pamięć. Animowane, ruchome, semafory – nie przegapcie tego!
18.04. godz. 16.00
Jak powstają neony? – Piotr Heinze
W czasie spotkania przedstawiony zostanie proces tworzenia neonów oraz techniczna strona ich działania
24.04. godz. 19.00 – Dawna Warszawa w blasku neonów – Jarosław Zieliński
Wystąpienie rozpocznie się od prezentacji kulkuminutowego filmu, którego współautorem jest Jarosław Zieliński, pt. Neony przedwojennej Warszawy, przedstawiającego barwne animacje najciekawszych neonów z lat 30. XX wieku. W części pierwszej wystąpienia mowa będzie o pierwszej fali „neonizacji” Warszawy, czyli latach 1926-1939, jak również o fenomenie neonów z czasów okupacji niemieckiej.
Część druga będzie poświęcona neonom epoki PRL, głównie tym z lat 1956-1970, kiedy powstały najciekawsze kreacje w tym zakresie.
26.04. godz. 11.30 – 13.30 WARSZTAT- NASZE UKŁADY
niedzielny warsztat dla rodzin z dziećmi od (5 – 14 lat)
Czy coś łączy ANTYLOPĘ, POZNAŃ GŁÓWNY I KINO RIALTO? Chcąc dowiedzieć się co to może być- zapraszamy na spotkanie. W trakcie warsztatów działać będziemy twórczo, w oparciu o swoje pomysły będące odpowiedzią na postawione zadanie. Zadanie to musi na razie pozostać tajemnicą…
prowadzący: Joanna Grochulska i Zuzanna Bartczak
8.05. godz. 19.00 – Twórcy poznańskich neonów – Jarosław Mulczyński
Pierwszych projektantów poznańskich neonów poznajemy dopiero od końca lat 50. tych i w kolejnych dekadach. Należeli do nich między innymi znani artyści, jak Zbigniew Kaja, Aleksander Borys, Ryszard Kulm, Janusz Bersz, Ryszard Skupin, Tadeusz Kalinowski, Stanisław Mrowiński czy Rafał Jasionowicz. W czasie spotkania zostaną przybliżone ich sylwetki i prace.
10.05. godz. 11.30 – 13.30 WARSZTAT – NEON ZEWNĘTRZNY
niedzielny warsztat dla rodzin z dziećmi od (5 – 14 lat)
Neony pełnią różne funkcje – reklamową, propagandową, czysto estetyczną. Bez względu, której z tych opcji służą – zawsze są jakimś komunikatem. Słownym, graficznym lub słownym i graficznym. Przykładowo pokazują gdzie jest lodziarnia, jak nazywa się osiedle, czy witają wjeżdżających do miasta. Widząc jakiś neon, zawsze czegoś się dowiadujemy, otrzymujemy pewną informację. Warsztat będzie nawiązywać do funkcji informacyjnej neonów, skłaniając uczestników do kreatywnego działania poprzedzonego myśleniem twórczym.
prowadzący: Aleksandra Grzegorek i Mateusz Pietrowski
22.05. godz. 19.00 – Motyw neonu w polskim filmie – Maciej Grzywaczewski
Neony – nieodłączne elementy krajobrazu polskich miast w okresie PRL-u, pojawiły się w wielu rodzimych produkcjach filmowych. Podczas prelekcji zostanie przedstawiona lista 20 wybranych kolorowych filmów, w których one występują.
24.05. godz. 11.30 – 13.30 WARSZTAT- NEON DZIEŁEM SZTUKI / DZIEŁO SZTUKI NEONEM
warsztat dla rodzin z dziećmi od (5 – 14 lat)
Neon graficzny, to pewien znak, uproszczony kształt wybranej formy, obiektu, przedmiotu. Przedmiot ten, przedstawiony jest jedynie za pomocą linii, jest obrysem kształtu, przedstawieniem najważniejszych cech obiektu, tak, by był czytelny, a funkcja jaką pełni zgodna z założeniami.
Zadanie warsztatu opierać się będzie na usytuowaniu neonu w niestereotypowym kontekście, dodającym mu nowej jakości.
prowadzący: Aleksandra Grzegorek i Mateusz Pietrowski
29.05. godz. 19.00 – Grupa społeczników, zaangażowanych w tworzenie neonowej wystawy, opowie o historii wspaniałych projektów, o reklamie która kiedyś cieszyła oko, o tym jak ratowali i zamierzają ratować ostatki kultowych neonów, które kiedyś były tak popularne.
Piotr Bogacz, neonowy maniak, z wykształcenia i zamiłowania elektronik, potrafi ożywić każdy neon, nawet bez poważnego źródła prądu! Dominik Ostrowski, praktykujący muzyk gitarzysta, od dłuższego czasu zaangażowany w ratowanie neonów. Marcin Pałaszyński, projektant, wizjoner. Zaangażowany w neonowy branding, miłośnik typografii. Marcin Grześkowiak, matematyk i informatyk, przemierzający setki archiwów, autor neonowego fotobloga oraz fanpage Neony Poznania.
31.05.2015 godz. 11.30 – 13.30 WARSZTAT- NOC PEŁNA ŚWIATŁA
warsztat dla rodzin z dziećmi od (5 – 14 lat)
Kto z nas nie uległ kiedyś urokowi miasta nocą, gdy wąskie uliczki toną w rozproszonym świetle latarni, a znane dotąd miejsca zmieniają się nie do poznania? A jak zmienia się miasto, kiedy patrzymy na nie z wysokości dwunastego piętra, a może nawet samolotu? Na warsztatach postaramy się zbudować obraz nocnego miasta, jednak myślą przewodnią działania nie będzie skrupulatne odwzorowywanie istniejących planów i map.
prowadzący: Karolina Janikowska i Joanna Grochulska