Rowerowa eskapada po Górach Świętokrzyskich

agroturystyka

atrakcje

podróże

turystyka

wczasy

Ze Skarżyska-Kamiennej prowadzi szlak „Śladami zabytków techniki doliną Kamiennej” do Ostrowca Świętokrzyskiego. Po drodze trzeba obejrzeć Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Jest tu duża, plenerowa wystawa sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej. W Wąchocku są pozostałości dawnego zakładu przemysłowego. Na dłużej należy zatrzymać się w Starachowicach i zobaczyć Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura. Szlak miejski rowerowy wokół Ostrowca Świętokrzyskiego pozwala poznać stare i nowe dzielnice miasta. Świętokrzyskie noclegi zaprasza.

Ostatnio wytyczono kilka szlaków w pobliżu Bałtowa znanego z Parku Jurajskiego. Dzięki nim można poznać wiele ciekawych miejscowości położonych w dolinie rzeki Kamiennej: Podgrodzie, Ćmielów, Skarbkę i inne. Również na Ponidziu wytyczone są trasy rowerowe. Na jednej z nich znajduje się słynny „Ogród na Rozstajach” w Młodzawach Małych. Inny szlak na Ponidziu prowadzi do Grochowisk, miejscowości słynnej z bitwy w powstaniu styczniowym. Przez województwo świętokrzyskie prowadzi z zachodu na wschód transwojewódzki szlak rowerowy wiodący z Berlina do Lwowa.

Dla bardziej zaawansowanych i dobrze przygotowanych turystów wytyczone są dwa długie szlaki: „Architektury obronnej” i pielgrzymkowy „Miejsca mocy”. Pierwszy, liczący blisko 500 km, pozwala poznać liczne zamki i budowle obronne na terenie województwa świętokrzyskiego. Prowadzi między innymi przez: Chęciny, Sobków, Mokrsko, Pińczów, Stradów, Rytwiany, Szydłów, Sandomierz do Kielc. Turysta jadący szlakiem pielgrzymkowym o długości 570 km odwiedza liczne świątynie i świętokrzyskie sanktuaria. Ma możliwość zobaczenia między innymi: Wiślicy, Piotrkowic, Kałkowa-Godowa, Piekoszowa, Nowej Słupi – skąd niedaleko do Świętego Krzyża i innych miejsc, do których od lat idą pielgrzymi.

Zawoja kwatery, noclegi Iława, Bieszczady noclegi z wyżywieniem, Komańcza noclegi domki, noclegi Borków

Możliwość komentowania jest wyłączona.