SZLAK ZIELONY
Łeba – Rąbka – Łącka Góra – plaża – Łeba
ok. 20 km
Świetna propozycja dla wszystkich. Trasa lekka i ze względu na dużą ilość ciekawych propozycji wyjątkowo wdzięczna dla spacerowicza.
Wycieczka rozpoczyna się w Łebie, przy dworcu kolejowym PKP. Stąd ruszamy na zachód przez przejazd kolejowy, przez most i prosto aż do rozwidlenia dróg. Idąc w prawo dojdziemy na plażę. Wybieramy jednak lewą drogę i stąd dzieli nas już tylko kilometr od symbolicznej bramy do Słowińskiego Parku Narodowego. Idąc przez rezerwat możemy doświadczyć niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt i roślin. Po chwili (2,5 km) docieramy do Rąbki – osady rybackiej. Do Rąbki można dojechać busami z centrum Łeby i jest to na pewno dobra propozycja dla tych, którzy pragną zminimalizować swój wysiłek, my jednak zachęcamy do pieszej wędrówki.
Brukowaną poniemiecką drogą poruszamy się dalej, aż do wielkiej atrakcji – starej wyrzutni rakietowej oraz wieży widokowej. Za niewielką opłatą można dotknąć historii II Wojny Światowej. Stąd dzielą nas już tylko 3,5 km od zjawiskowych wydm ruchomych. Wspinaczka na najwyższszą wydmę Górę Łącką (około 40m n.p.m.) jest kosztowna, lecz warta poświęcenia. Stąd rozpościerają się jedyne w swoim rodzaju widoki na jezioro Łebsko z jednej strony, morze Bałtyckie z drugiej strony i złociste, „pustynne” wydmy pośrodku.
Z wydm osuwamy się na plażę i stąd już prosto zmierzamy ku Łebie. Czekają nas jeszcze widoki wspaniałych dzikich plaż i kąpiele słoneczne.
SZLAK ŻÓŁTY
Łeba – Żarnowska – Gać – Ozbica – Kluki – Smołdziński Las – Smołdzino – Gardna Wielka
ok. 38 km.
Szlak długi o niewielkim stopniu trudności. Znajduje sie na nim wiele punktów widokowych.
Od dworca kolejowego w Łebie idziemy w stronę stacji benzynowej stojącej przy drodze wjazdowej do miasta. Kierujemy się w stronę Leborka. 4-kilometrowy nieatrakcyjny odcinek drogi prowadzi nas do rozwidlenia. Tu skręcamy w prawo i po 2 km jesteśmy we wsi Żarnowska położonej nad njeziorem Łebsko. Stąd udajemy się do granicy Parku i na rozwidleniu zgodnie z oznaczeniem żółtym kierujemy się w prawo. 6 kilometrów podróży będzie obfitowało w atrakcje przyrodnicze.
Po przejściu przez las docieramy do wsi Gać, gdzie niopodal znajdują się niezwykle wartościowe tereny lęgowe ptaków wodnych. Kolejne na naszej trasie będą wsie Izbica, Lisia Góra oraz Kluki. W tej ostatniej szczególnie polecamy odwiedziny w Muzeum Wsi Słowińskiej, gdzie stare chałupy i zagrody tętnią życiem podczas licznych imprez folklorystycznych. Dalej szlakiem idziemy przez wsie Łokciowe, Smołdzino, mostem przez rzekę Łupawę i docieramy pod wzgórze Rowokół (115 m) będące w okresie kultu pogańskiego świętą górą Słowińców. Później rozpalano tu ogień wskazujący marynarzom drogę do portu. Dzisiaj jest tu wierza widokowa fundująca zwiedzającym wspaniałe widoki. Stąd przez łąki i pola docieramy do wsi Gardna Wielka Tu kończy się szlak żółty.
SZLAK CZERWONY
Łeba – Rąbka – Łącka Góra – Czołpino – jeziora Dołgie Wielkie i Małe – Rowy
ok. 40 km.
Szlak długi i trudny ze względnu na uciążliwy teren oraz brak miejsc noclegowych. Polecany dla turystów zaprawionych w podobnych podróżach.
Marsz podobnie jak w przypadku szlaku zielonego rozpoczynamy w Łebie i wraz z nim docieramy aż do wydm ruchomych i Góry Łęckiej. Z plaży nie zawracamy jednak w stronę Łeby, lecz prowadzimy marsz w przeciwnym kierunku do Czołpina. Po drodze spotkamy wyrzucone przez morze wielobarwne kamienie, muszle oraz przeróżne szczątki roślin i zwierząt, np małże. Zgodnie z oznakowaniem z plaży przez fałdę wydm skręcamy w kierunku osady związanej z obsługą latarni morskiej – Czołpina. W zesonie letnim latarnia dostępna jest dla zwiedzających. Z tej miejscowości szlak wiedzie w kierunku malowniczo położonych jezior Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. Drogą leśną docieramy do brzegu jeziora Gardno i dalej aż do miejscowości wczasowej Rowy, gdzie trasa ma swój koniec.