Zieleniec

Zieleniec to część miasta uzdrowiskowego Duszniki-Zdrój w województwie dolnośląskim, znajdująca się w Górach Orlickich na granicy polsko-czeskiej pomiędzy Šerlichem na południu a Orlicą na północy. Znany głównie jako popularny ośrodek sportów zimowych z ponad 30 wyciągami narciarskimi, latem stanowi świetną bazę wypadową w Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie.
Co roku trenuje tutaj polska kadra kolarzy górskich.
Panuje tu osobliwy mikroklimat zbliżony do alpejskiego, a cały teren Zieleńca jest objęty obszarem ochrony „Góry Orlickie”, a także Obszarem Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie.

Zieleniec powstał w 1719 r. na obszarze lasów królewskich. Była to niewielka samodzielna wieś, uważana za najwyżej położoną w Sudetach. Jeszcze w 1840 roku znajdowały się tu tylko szkoła, młyn, kościół i kamieniołom. Znaczenia turystycznego wieś nabrała w XIX w. Sto lat później powstały w Zieleńcu trasy narciarskie, skocznia i tor saneczkowy. Po 1945 roku miejscowość zaczęła ginąć w oczach, dopiero w latach 70. zaczęła rozbudowywać zaplecze sportowe i gastronomiczno-noclegowe, tworząc rozległy ośrodek sportów zimowych jakim jest do dzisiaj. Do 1945 roku figurował pod niemiecką nazwą Grunwald.

Każdego roku w sierpniu ok. 400 osób przyjeżdża do Zieleńca na jeden z najcięższych maratonów kolarskich w kraju: Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim. W tym samym miesiącu organizowany jest Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.
Dość dużym zainteresowaniem cieszy się też torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem. Miłośnicy pięknej przyrody mogą tu podziwiać m. in. brzozę karłowatą, sosnę błotną, bagnicę torfową oraz rosiczki.
Będąc w Zieleńcu warto zobaczyć kościół św. Anny z 1902 roku, figura św. Jana Nepomucena oraz pochodzący z XIX wieku krzyż przydrożny z płaskorzeźbą Matki Bożej Bolesnej.